Cykl Kulinarna Encyklopedia jest stworzony dla każdego, kto ciekawy jest nowych smaków i chce poznać nowe produkty. Nie znajdziesz tu długich i nudnych opisów, a tylko najważniejsze informacje i praktyczne wskazówki.
Pamiętacie jeszcze wpis z cyklu Wilczej Encyklopedii o serze Grana Padano? Dzisiejszy wpis tak naprawdę można potraktować jako rozwinięcie tamtego, bo skupimy się na na pesto. Twardy, długodojrzewający ser jest jednym z podstawowych składników tego pysznego sosu.
Cechy charakterystyczne
Pesto to pyszny sos, o włoskim rodowodzie. Oprócz głównego składnika zawiera w sobie drobno starte orzechy i ser długodojrzewający i oliwę. Kiedy większość z nas myśli o pesto, ma na myśli jego najpopularniejszą postać – czyli pesto alla genovese, którego głównym składnikiem są świeże liście bazylii.
Do czego używać
Pesto najczęściej jest używany jako sos do makaronu. Wystarczy dobry makaron, kilka łyżek pesto i uczta gotowa :). Świetnie sprawdza się też w innych daniach – ja lubię smarować nim grzanki. Tak naprawdę sprawdzi się w niezliczonej ilości przepisów, a ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Świetnie pasuje do kurczaka i do ryby. Tworzy rewelacyjną kompozycję z pieczonymi warzywami, sprawdzić się może nawet jako dressing do sałaty.
Gdzie kupić
Pesto lepszej lub gorszej jakości znaleźć można na półce w każdym supermarkecie. Warto przywieźć sobie trochę jeżeli wybieramy się do Włoch – tam świetne pesto możemy kupić na wagę praktycznie wszędzie.
Czym zastąpić?
Jeżeli przepis wymaga użycia pesto – nie zastąpimy go żadnym innym sosem. Każda zmiana to będzie stworzenie nowej potrawy. 🙂
Jak zrobić pesto?
Zamiast kupić gotowe pesto – spróbuj zrobić je w domu! To naprawdę proste, a efekt przejdzie Twoje oczekiwania.
Potrzebujesz:
– Dużego pęczka liści może to być bazylia, rukola, a nawet pietruszka albo świeże liście rzodkiewki albo nać marchwi (jeżeli masz dostęp do niepryskanych warzyw)
– Garści twardego sera długodojrzewającego świetnie sprawdzi się pecorino, grana padano, bursztyn.
– Małej garści orzechów albo ziaren najlepsze będą orzeszki pinii, ale możesz też użyć słonecznika, orzechów włoskich (uważaj na ich intensywny smak!)
– Spory chlust oliwy ewentualnie dobrej jakości oleju rzepakowego
– Dodatków smakowych: sól, pieprz, czosnek, pomidory suszone
Wybrane składniki umieszczamy w blenderze i miksujemy do momentu uzyskania jednolitej masy. W razie potrzeby dodać oliwy, soli i pieprzu. Tradycyjnie pesto przyrządza się w moździerzu.
Brak komentarzy